Σε α

Αναζήτηση

19:42:36
Τοξότης 3 αστέρων (περιγραφή)
Επιβλητική νίκη με 3-0 εκτός έδρας πέτυχε η ομάδα του Τοξότη στους Αγίους Θεόδωρους επί του τοπικού Ηρακλή.
Στην πρώτη αγωνιστική του τρίτου (από τους συνολικά τέσσερις γύρους), ο Τοξότης, κατάφερε με 3 ροπαλιές στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα του αξιόμαχου Ηρακλή Αγίων Θεοδώρων.
Οι γηπεδούχοι, με πολλές ελλείψεις στη σύνθεσή τους, περιορίστηκαν από το πρώτο λεπτό σε καθαρά αμυντικό ρόλο, απέναντι στην ομάδα μας, που χωρίς να είναι πολύ καλή, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιουργούσε φάσεις, είχε κλείσει τον αντίπαλο στα καρέ του, αλλά όλη αυτή η υπεροχή εξανεμίζονταν μπροστά στην αντίπαλη εστία, καθώς δεν μπορούσαμε να βρούμε διαδρόμους για να ανοίξουμε το σκορ.
Η επιθετική φλυαρία του Τοξότη, θα μπορούσε να αποβεί μοιραία, καθώς σε τρεις φάσεις, δύο στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο, ο Ηρακλής, σε ισάριθμες αντεπιθέσεις, κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πασπαλάρη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Έπρεπε να περάσουν 78 λεπτά αγώνα, μετά από αρκετή πίεση από πλευράς Τοξότη, πολλά κερδισμένα κόρνερ, αρκετά σουτ έξω από την περιοχή και πολλές σέντρες από τα πλάγια που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, για να έρθει η λύτρωση. Μετά από προσπάθεια του Παραδάκη για διείσδυση στην περιοχή, σε διπλό μαρκάρισμα των αντιπάλων, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, και ο Γιούργας ψύχραιμα έγραψε το 0-1.
Ο ίδιος παίκτης 3 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, καθώς και τα προσωπικά του και με το τρίτο φετινό γκολ με τη φανέλα του Τοξότη, έγραψε το 2-0, ενώ στην ίδια φάση προηγήθηκε δοκάρι του Τσιατσιάνη.
Στο 89’ λεπτό, ήταν η σειρά του Τσιατσιάνη να σκοράρει, αφού αρχικά προσπάθησε με λόμπα να περάσει τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, εκείνος απέκρουσε προσωρινά και στην επιστροφή ο ακραίος χαφ της ομάδας μας έγραψε το τελικό 0-3.
Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Τοξότη ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, παρότι στάθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό.
Ίσως πρέπει να σταθούμε στην ομάδα του Ηρακλή Αγ. Θεοδώρων, η οποία παρά τα προβλήματα που δείχνει να αντιμετωπίζει, πάλεψε παλικαρίσια το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό και δεν χάρισε τίποτα. Άλλωστε έχει αποδείξει με την μέχρι τώρα πορεία κυρίως στην έδρα της (4 νίκες- 1 ισοπαλία και μόλις η δεύτερη ήττα σήμερα) ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι.

Η σύνθεση της ομάδας:  Πασπαλάρης, Παπακυρίτσης, Πουρνάρας, Δεληβασίλης, Χρονόπουλος, Ντε Λα Κρουζ, Λένα,