Σε α

Αναζήτηση

21:28:15
Χαμένη ευκαιρία(περιγραφή)
Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ο Τοξότης είχε την ευκαιρία να αποσπαστεί 5 βαθμούς από τον τρίτο Απόλλωνα Κροκίου, αλλά και όπως διαμορφώθηκαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα, να πλησιάσει στην κορυφή και να μειώσει τη διαφορά που τον χωρίζει από αυτή επίσης στους 5 βαθμούς, έκανε τα εύκολα δύσκολα, και πέταξε στην κυριολεξία τους δύο βαθμούς στο λασπωμένο γήπεδο των Κ. Λεχωνίων.

Χωρίς να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε δύο φορές με 1-0 και 3-1, αλλά στα τελευταία λεπτά κόλλησε στη λάσπη και έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες των γηπεδούχων να πάρουν ένα παλικαρίσιο Χ και να αποδείξουν ότι η βαθμολογία ίσως τους αδικεί.

Η ομάδα της ΑΠΟΒ κατέθεσε την ψυχή της στο γήπεδο, και χωρίς να πτοηθεί από τις πολλές απουσίες και από την εις βάρος της εξέλιξη του σκορ, απέδειξε ότι στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν τελειώνει πριν το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Τοξότης προηγήθηκε στο 4o λεπτό με τον Μπόζη, που τσίμπησε όμορφα την μπάλα βγαίνοντας στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ύστερα από αδράνεια της άμυνας, και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου το τετ-α-τετ του Γιούργα με τον τερματοφύλακα, στο οποίο ο επιθετικός του Τοξότη πλήρωσε την ολιγωρία του.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμη πιο δυνατά, και στο 49’ κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι, με τον Γιούργα αυτή τη φορά. Ο ίδιος παίκτης στο 65’ κατάφερε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ να γράψει το 1-3. Και ενώ όλα έδειχναν να εξελίσσονται θετικά για τον Τοξότη, και ενώ μεσολάβησε ένα φάουλ του Τσιατσιάνη που έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΠΟΒ πάνω στη γραμμή του τέρματος, και ένα ακυρωθέν γκολ του Σπανομήτρου ως οφσάιντ (μάλλον σωστά), οι ποδοσφαιριστές της ΑΠΟΒ, με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσαν να σημειώσουν δύο γκολ στο 87’ και στο 92’ και να φύγουν με το χρυσό (για το γόητρό τους) βαθμό της ισοπαλίας.
Σημ: μάλλον σωστή ήταν και η ακύρωση ενός γκόλ της ΑΠΟΒ ώς οφ-σάιντ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-3.

Σύνθεση: Πασπαλάρης, Ρηγίνος, Τσιατσιάνης, Δεληβασίλης, Παπακυρίτσης, Μπουραζάς (60΄ Πουρνάρας),
               Λένα (72’ Σπανομήτρος), Χρονόπουλος (55΄Πελεκούδας), Μπόζης Κ., Γιούργας, Ντε Λα Κρουζ.