Παρασκευή, 29/03/2024, 17:20:34

ΤΟΞΟΤΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ

Καλώς ήρθατε στον Ιστότοπο του Τοξότη Βόλου... 94 χρόνια ιστορίας στο Μαγνησιώτικο και Ελληνικό ποδόσφαιρο και συνεχίζουμε...Αποτελέσματα 23ης αγωνιστικής : Πανιώνιος Ν.Ι. - Τοξότης 1-1, Ολυμπιακός - Αγία Άννα 3-1, Φθιώτιδες Θήβες - Ακροπολη 1-1, Αίας - ΓΣ Αλμυρου 0-1, Ρήγας Φεραίος - Αστέρας 2-0, ΑΟ Σκιάθου - Σαρακηνός 1-0, Πύρασος - Θησέας 0-1

Ιστορία της Ε.Π.Σ.Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου [50]
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε άρθρα που αφορούν την ιστορία της Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου...

Η Ε.Π.Σ.Θεσσαλίας στα σπάργανα (ΙV):Το Κύπελλο Πόλεων
Τον Νοέμβριο του 1932  η Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας , αν και βρίσκεται "στα σπάργανα",  πρωτοπορεί διοργανώνοντας Ενωσιακό Κύπελλοπρώτη από όλες τις Ενώσεις της χώρας (επηρεασμένη βέβαια από την πρώτη διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας που έκανε η Ε.Π.Ο. την προηγούμενη σεζόν 1931-32 στην οποία πήραν μέρος μόνο ομάδες απο τις Ε.Π.Σ. Αθηνών, Ε.Π.Σ. Πειραιώς και Ε.Π.Σ. Μακεδονίας ) . Την διοργάνωση αυτή την ονομάζει Κύπελλο Πόλεων και δυστυχώς δεν θα την επαναλάβει τα επόμενα χρόνια. Θα περάσουν περίπου 40 χρόνια , όταν το 1971 η Ε.Π.Ο. καθιερώνει τον θεσμό του Κυπέλλου για κάθε Ένωση καθώς και του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας (στον οποίο συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των Ενώσεων) οπότε η Ε.Π.Σ.Θ. θα ξαναδιοργανώσει αγώνες Κυπέλλου .
Ο αρχικός προγραμματισμός της Ε.Π.Σ.Θ.(που όπως και στη διοργάνωση των πρωταθλημάτων των σεζόν 1930-31 και 1931-32 δεν τηρήθηκε "πιστά") προέβλεπε την έναρξη των αγώνων σε όλες τις πόλεις την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 1932 και την διεξαγωγή των τελικών και απονομή των Κυπέλλων την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 1932 .
Στην διοργάνωση του Κυπέλλου θα συμμετείχαν όλες οι ομάδες της Ένωσης ώστε να αναδειχτούν δυο Κυπελλούχοι : Κυπελλούχος Βόλου-Λάρισας και Κυπελλούχος Καρδίτσας-Τρικάλων .
Οι 9 ομάδες του Βόλου (ΑΕΚ, Ηρακλής, Κένταυρος, Κεραυνός, Νίκη, Νικομήδεια, ΠΑΟΚ, Πηλέας, Τοξότης) θα αγωνίζονταν μεταξύ τους σε μονούς αγώνες νοκ-άουτ ώστε να αναδείξουν τον ένα φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου Βόλου-Λάρισας ενώ παράλληλα οι 7 ομάδες της Λάρισας (Απόλλων, Άρης, Δήμητρα, Ηρακλής, Λαρισαϊκός, Πελασγιώτις, Όμιλος Εκδρομέων) μέσα από την ίδια διαδικασία θα αναδείξουν τον άλλο φιναλίστ.
Οι 2 ομάδες της Καρδίτσας  (Αναγέννηση και Ολυμπιακός) θα κοντράρονταν μεταξύ τους ώστε να προκύψει ο ένας φιναλίστ του Κυπέλλου Καρδίτσας-Τρικάλων αφού ο άλλος φιναλίστ θα ήταν η μοναδική ομάδα των Τρικάλων , ο Αχιλλέας Τρικάλων .
Διαδικαστικά σε κάθε αγώνα σε περίπτωση ισοπαλίας δίνεται ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί και νέα παράταση (ως τη συσκότιση)  μέχρι την επίτευξη γκολ(''χρυσό γκολ'') . Σε περίπτωση που παρόλα αυτά δεν αναδειχθεί νικητής γίνεται επαναληπτικός στην έδρα του αντίπαλου.

Κύπελλο Καρδίτσας-Τρικάλων
Δυστυχώς για την διοργάνωση του Κυπέλλου Καρδίτσας-Τρικάλων τα στοιχεία που συνέλεξα είναι αρκετά αλλά όχι πλήρη(  η έρευνα μένει ανοικτή):
Τελικός "Καρδίτσας"
??/??/32 (γήπεδο Καρδίτσας) :Αναγέννηση Καρδίτσας-Ολυμπιακός Καρδίτσας νίκη Αναγέννησης-άγνωστο σκορ

Τελικός Κυπέλλου Καρδίτσας-Τρικάλων
11/12/32(γήπεδο Τρικάλων): Αχιλλέας Τρικάλων-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 παρ.(1-1 κ.α.)
18/12/32(γήπεδο Καρδίτσας): Αναγέννηση Καρδίτσας -Αχιλλέας Τρικάλων 4-4 παρ. (?-? κ.α.)
23/04/33(γήπεδο Τρικάλων): Αχιλλέας Τρικάλων-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1
στον αγώνα παρέστη ο υπουργός Στρατιωτικών Κονδύλης ο οποίος έκανε και την απονομή.

Κύπελλο Βόλου-Λάρισας
Για την ανάδειξη του φιναλίστ από την Λάρισα τα στοιχεία που συνέλεξα δυστυχώς είναι αρκετά αλλά όχι πλήρη(η έρευνα μένει ανοικτή) :
"Προκριματική φάση Λάρισας" :
20/11/32 (Σχολ.Γυμναστήριο):Απόλλων Λάρισας-Άρης Λάρισας 0-2 α.α.
ο αγώνας διεξήχθη και το σκορ ήταν 3-0 υπέρ του Απόλλωνα αλλά η Ε.Π.Σ.Θ. κατακύρωσε τον αγώνα υπέρ του Άρη με σκορ 2-0 γιατί ο Απόλλων χρησιμοποίησε τον τιμωρημένο ποδοσφαιριστή Χρυσοχόου

"Προημιτελική φάση Λάρισας":
27/11/32 (Σχολ.Γυμναστήριο): Δήμητρα Λάρισας-Άρης Λάρισας 3-0
27/11/32 (Σχολ.Γυμναστήριο): Όμιλος Εκδρομέων Λάρισας-Λαρισαϊκός 4-0
11/12/32 (Σχολ.Γυμναστήριο): Πελασγιώτις-Ηρακλής Λάρισας νίκη Πελασγιώτιδος-άγνωστο σκορ
ο αγώνας αυτός είχε διεξαχθεί στις 27/11/1932 στο Σχολικό Γυμναστήριο με σκορ 2-1 υπέρ της Πελασγιώτιδος αλλά κατόπιν ενστάσεως του Ηρακλή Λάρισας η Ε.Π.Σ.Θ. ακύρωσε το αποτέλεσμα και όρισε επανάληψη του.

"Ημιτελικός Λάρισας"
18/06/33 (Σχολ.Γυμναστήριο): Όμιλος Εκδρομέων Λάρισας-Δήμητρα Λάρισας 3-2

"Τελικός Λάρισας"
??/??/33 (???): Όμιλος Εκδρομέων Λάρισας-Πελασγιώτις  νίκη Ομίλου Εκδρομέων-άγνωστο σκορ
Πιθανόν ο αγώνας να αναβλήθηκε για το φθινόπωρο ώστε να γίνει στα εγκαίνια του ανακαινισθέντος Αλκαζάρ αλλά λόγω διαγραφής της Πελασγιώτιδος από την Ε.Π.Σ.Θ. (απόφ.28/9/1933-ανακλήθηκε την άνοιξη  του '34) το Κύπελλο κατακτά ο Όμιλος Εκδρομέων Λάρισας .

Για την ανάδειξη του φιναλίστ από τον Βόλο ευτυχώς τα στοιχεία που συνέλεξα είναι σχεδόν πλήρη:
"Προκριματική φάση Βόλου" :
13/11/32 , 10.00 (γήπ.Κεραυνού): Πηλέας Βόλου -Ηρακλής Βόλου 4-0
Είναι το πρώτο επίσημο ματς στην ιστορία του Ηρακλή Βόλου.
Διαιτητής : Παπαγιαννακόπουλος
Σκόραραν : Βαγίτσης ΙΙ, Τσουρέλης, Ρουμελιώτης Ι, Βολιώτης (του Πηλέα)
Θεατές: 104 ....Εισπράξεις : 520 δραχμές

"Προημιτελική φάση Βόλου" :
20/11/32 , 10.00 (γήπ.Κεραυνού): Κεραυνός Βόλου-ΠΑΟΚ Βόλου 6-1
Διαιτητής : Ζερμπίνης
Σκόραραν : Τόκας (3 γκολ), Τσιλιβίδης, Καραγιώργος, Μαρίνος (του Κεραυνού)
             και   Χαραλαμπίδης(του ΠΑΟΚ)
Θεατές: 74 ....Εισπράξεις : 370 δραχμές

20/11/32 , 15.00 (γήπ.Κεραυνού): Πηλέας Βόλου-Νίκη Βόλου 2-4
Διαιτητής : Χ.Κουτσούκης
Σκόραραν : Βολιώτης, Βαγίτσης ΙΙ (του Πηλέα)
             και   Παπαργυρόπουλος, Τσιπνής, Χρυσάφης, Κοτζαμανίδης(της Νίκης)
Θεατές: 570 ....Εισπράξεις : 2.850 δραχμές

20/11/32 , 10.00 (γήπ.Νίκης): ΑΕΚ Βόλου-Κένταυρος Βόλου 1-9
Σκόραραν : Θεοδοσίου (της ΑΕΚ )
  και Παναγιώτου(4 γκολ),Φραγκόπουλος(2 γκολ),Ραμόνας(2 γκολ),Ζαφρακόπουλος(του Κενταύρου)
Θεατές:  70 ....Εισπράξεις : 350 δραχμές

20/11/32 , 15.00 (γήπ.Κενταύρου): Τοξότης-ΑΕ Νικομηδείων 2-0
Διαιτητής : Αρβανίτης (αντικατέστησε κατόπιν συμφωνίας των 2 ομάδων τον ορισθέντα Κατσαντώνη)
Σκόραραν : ???, ??? (του Τοξότη)
Θεατές: 11 ....Εισπράξεις : 55 δραχμές
οι εφημερίδες ΘΕΣΣΑΛΙΑ και ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ δίνουν το σκορ 2-0 ενώ η ΛΑΪΚΗ ΦΩΝΗ δίνει το σκορ 2-1 , όλες τους χωρις περιγραφή του ματς με την σημείωση ότι η ΑΕ Νικομηδείων αποχώρησε στα μέσα του β' ημχρόνου διαφωνώντας με τις αποφάσεις του διαιτητή Αρβανίτη (πρώην ποδοσφαιριστή του Τοξότη) και υποβάλλοντας ένσταση η οποία απορρίφθηκε από την Ε.Π.Σ.Θ. δυο ημέρες μετά.

"Ημιτελική φάση Βόλου" :
27/11/32 , 15.00 (γήπ.Κενταύρου):Τοξότης- Κεραυνός Βόλου 1-2 παρ.(1-1 κ.α.)
Σκόραραν : Διαμαντόπουλος (του Τοξότη)
             και   Σκαμάκης(2 γκολ)  (του Κεραυνού)
Θεατές: 67 ....Εισπράξεις : 335 δραχμές
Ο Τοξότης υπέβαλε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα αφού ο Κεραυνός χρησιμοποίησε τον ποδοσφαιριστή Δ.Πρασσά , ο οποίος είχε υπογράψει δελτίο και στην ΑΕΚ Βόλου με το όνομα Τρ.Πρασσάς. Η ένσταση δεν εκδικάστηκε από την Ε.Π.Σ.Θ. αλλά παραπέμφθηκε στην Ε.Π.Ο. η οποία μετά από διαβουλεύσεις ενός μήνα την απέρριψε στις 2/1/33 "ανοίγοντας τον δρόμο" για την διεξαγωγή του τελικού 4 ημέρες μετά.

20/11/32 , 15.00 (γήπ.Νίκης): Νίκη Βόλου -Κένταυρος Βόλου 2-2
Διαιτητής : Αντικάκης
Σκόραραν : Κοτζαμανίδης, Παπαργυρόπουλος (της Νίκης)
             και   Αγγελόπουλος, Κουτσούκης(του Κενταύρου)
Θεατές: 1.ο36 ....Εισπράξεις : 5.180 δραχμές
Ο αγώνας αν και είχε ώρα έναρξης 15.00 άρχισε λόγω καθυστέρησης του διαιτητή στις 15.45. Το σκορ στο 90' ήταν 1-2 και παρά τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες των οπαδών του Κενταύρου ο διαιτητής κράτησε 8 λεπτά καθυστερήσεων σφυρίζοντας τη λήξη στο 98' όταν ο Παπαργυρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 . Οι οπαδοί του Κενταύρου εισήλθαν με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο αλλά ευτυχώς διαλύθηκαν με την επέμβαση της έφιππης Χωροφυλακής!!!Λόγω σκότους δεν έγινε παράταση.

ο6/12/32 , 14.45 (γήπ.Κενταύρου): Κένταυρος Βόλου-Νίκη Βόλου 3-3 παρ.(3-3 κ.α)
Σκόραραν : Κουτσούκης (2 γκολ), Μαυραντζούλης (του Κενταύρου)
              και   Παπαργυρόπουλος, Χρυσάφης, Τσερβενιώτης (της Νίκης)
Θεατές: 614 ....Εισπράξεις : 3.070 δραχμές
ο αγώνας αυτός ήταν επανάληψη του αγώνα που ήταν προγραμματισμένος δυο ημέρες πριν στο ίδιο γήπεδο και ο οποίος διακόπηκε λόγω καταρρακτώδους βροχής στο 15'( Θεατές: 458 ....Εισπράξεις : 2.290 δραχμές)

18/12/32 , 14.45 (γήπ.Νίκης): Νίκη Βόλου-Κένταυρος Βόλου 5-1
Διαιτητής : Κωνσταντινίδης (μετακληθείς από Θεσσαλονίκη)
Σκόραραν : Παπαργυρόπουλος, Τσιπνής (2 γκολ), Τσερβενιώτης(2 γκολ) (της Νίκης)
             και   Σουγιουλτζόπουλος (ποδ. Νίκης-αυτογκόλ) (για τον Κένταυρο)

Διαιτητής : Αντωνόπουλος
Σκόραραν : Χρυσάφης, Τσιπνής(3 γκολ) , Παπαργυρόπουλος (της Νίκης)
Θεατές: 664 ....Εισπράξεις : 3.320 δραχμές
Ο Κεραυνός διαμαρτυρήθηκε έντονα τις προηγούμενες ημέρες για τον ορισμό της έδρας του τελικού στο γήπεδο της Νίκης. Την προηγούμενη ημέρα στις 9.20 πμ ισχυρότατος σεισμός χτύπησε την πόλη του Βόλου με ευτυχώς ελάχιστες υλικές ζημιές.