Πέμπτη, 28/03/2024, 13:05:44

ΤΟΞΟΤΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ

Καλώς ήρθατε στον Ιστότοπο του Τοξότη Βόλου... 94 χρόνια ιστορίας στο Μαγνησιώτικο και Ελληνικό ποδόσφαιρο και συνεχίζουμε...Αποτελέσματα 23ης αγωνιστικής : Πανιώνιος Ν.Ι. - Τοξότης 1-1, Ολυμπιακός - Αγία Άννα 3-1, Φθιώτιδες Θήβες - Ακροπολη 1-1, Αίας - ΓΣ Αλμυρου 0-1, Ρήγας Φεραίος - Αστέρας 2-0, ΑΟ Σκιάθου - Σαρακηνός 1-0, Πύρασος - Θησέας 0-1

Ιστορία της Ε.Π.Σ.Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου [50]
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε άρθρα που αφορούν την ιστορία της Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου...

Με ψυχή πρωταθλητή(περιγραφή)
Με ψυχή πρωταθλητή ο Τοξότης διατήρησε το αήττητο για 9η συνεχόμενη  αγωνιστική και πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη
στην Κερασιά επί του τοπικού Αετού με 4-1 και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας των 3 βαθμών από τον Απόλλωνα Κροκίου
με τον οποίο αναμετράται την επόμενη αγωνιστική στα Κάτω Λεχώνια.
Περιμένει πλέον το Κρόκιο την Κυριακή στο γήπεδο των Κ. Λεχωνίων
για να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές με τον αέρα των 3 βαθμών,
και την αυτοπεποίθηση ότι αυτό που βγάζει αρκετές φορές στο
γήπεδο, μόνο τυχαίο δεν είναι!!!

Ο Τοξότης χτες μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να δείξει ποιος είναι το φαβορί για τη νίκη και στο πρώτο 5λεπτο είχε 3 κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ο επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 27’, όταν μετά από κόρνερ, ο Δεληβασίλης με προβολή έγραψε το 0-1. Δικαίωση για έναν παίκτη που δίνει την ψυχή του κάθε Κυριακή μέσα στο γήπεδο και μέχρι τώρα η ατυχία του είχε στερήσει πολλές φορές τη χαρά του γκολ. Δέκα λεπτά αργότερα, ήρθε το 0-2 με πολύ όμορφο σουτ του Τσιατσιάνη έξω από την περιοχή. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαριών συνεχίστηκε για τον Τοξότη και στο δεύτερο ημίχρονο, με το πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους να γίνεται στο 52o λεπτό, χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Πασπαλάρη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για να τελειώσουν το παιχνίδι και το 0-3 ήρθε στο 62΄ με τον Λένα, ο οποίος μόλις είχε μπει ως αλλαγή, βγήκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, και πλάσαρε πολύ όμορφα. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, και σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, από το οποίο γράφτηκε το 1-3. Ο συνδυασμός Μπόζη-Μπόζη παραλίγο να αποφέρει το 1-4, όταν ο Αλέξης σέντραρε και ο Κώστας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία του τερματοφύλακα του Αετού, ο οποίος με υπερπροσπάθεια την έστειλε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια σε κόρνερ.

Το 1-4 όμως έγινε τελικά από τον Γιούργα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό σκορ στο 88’.

Πολλές ευκαρίες για αρκετά μεγαλύτερο σκορ, από τον Γιούργα και τον Κώστα Μπόζη κυρίως, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η σοβαρότητα που έδειξε η ομάδα σε όλο το 90λεπτο. Με πολύ όμορφο και στρωτό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με πολλά τρεξίματα, σωστά μαρκαρίσματα, και ηρεμία στο παιχνίδι, πρόσφεραν θέαμα και ευχαρίστησαν τους αρκετούς φιλάθλους που πήγαν στο γήπεδο της Κερασιάς.

Απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή και δουλεμένη ΝΕΑΝΙΚΗ ομάδα, που έδειξε ότι έχει το μέλλον δικό της , δεν έδωσε κανένα δικαίωμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στους ανθρώπους της Κερασιάς και για τη δουλειά που κάνουν με τα μικρά παιδιά της περιοχής, και για το γήπεδο που έχουν, το οποίο το συντηρούν σε πολύ καλή κατάσταση και είναι με διαφορά το καλύτερο της κατηγορίας (και ίσως όχι μόνο). ΜΠΡΑΒΟ!!! Και σίγουρα σε 2-3 χρόνια, αν συνεχίσουν έτσι, θα κάνουν θαύματα!!!
Η σύνθεση της ομάδας: Πασπαλάρης ,Ρηγίνος ,Πουρνάρας (75’ Μπόζης Αλ.), Δεληβασίλης , Παπακυρίτσης ,
                                  Μπουραζάς ,Ντε Λα Κρουζ(60’ Λένα),Μανώλης , Μπόζης Κ. (80' Χρονόπουλος), Γιούργας ,Τσιατσιάνης.