Σε α

Αναζήτηση

18:06:24
Με τρίποντο "εγκαινίασε" το πλαστικό του Βοηθητικού
Με τρίποντο "εγκαινίασε" το πλαστικό του Βοηθητικού η ομάδα μας επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 επί του αξιόμαχου Κένταυρου Νοτίου Πηλίου . Η ομάδα μας πλέον , μετρά 3 νίκες σε 3 ματς(η μία για το Κύπελλο). Το ματς όμως δίχως λόγο αμαυρώθηκε από την πηλιορείτικη ομάδα  3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Η ομάδα μας έχοντας ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο διατήρησε την υπεροχή καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου έχοντας 7 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 6 ήταν εύστοχες αλλά βρήκαν έναν πολύ καλό Φύβγα ο οποίος έσωσε την εστία του Κενταυρου .
Στο 7' η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Λεωνίδα Κόρμπα ύστερα από ωραία σέντρα του Γιώργου Βέτσικα από τα αριστερά.
Ο Κένταυρος στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε την εστία της ομάδας μας έχοντας μόνο 4 σουτ από στημένα εκ των οποίων κανένα δεν ανησύχησε τον Βάϊο Πασπαλάρη αφού ήταν απελπιστικά άουτ.
Η ομάδα μας μπήκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 2-0 με κεφαλιά-ψαράκι του Λευτέρη Δενελάβα μετά από κοντινή σέντρα του Λεωνίδα Κόρμπα.Στη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι θεωρώντας ότι δεν σφυρίχτηκε φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης . Ακόμα και αν ήταν φάουλ όμως η αμφισβητούμενη φάση στο χώρο του κέντρου, αυτή έγινε στο 52:30 σύμφωνα με το χρονόμετρο της τηλεοπτικής μετάδοσης , επακολούθησε κατεβασιά με 3 πάσες των παικτών του Τοξότη , απόκρουση του Φήβγα στην τελική , απομάκρυνση του αμυντικού από την περιοχή, ξεκίνημα νέας επίθεσης από τον χώρο του κέντρου , 2 πάσες και η τελική προσπάθεια από τον σκόρερ Λευτέρη Δενελάβα στο 52:57. Είναι από τις φάσεις που και ο Βαρούχας στον ΣΚΑΙ αρνείται να τις σχολιάσει και να τις κρίνει.
Από το σημείο αυτό και μετά υπηρχε εκνευρισμός από πλευράς της ομάδας του Κενταύρου.
Στο 60' ο Κυλαδίτης στο κέντρο έκανε λάθος γύρισμα προς την άμυνα , ένα "δώρο" που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Γκ.Πότσκα του Κενταύρου μειώνοντας για την ομάδα του.
Ακολούθησε ένα 25λεπτο , στο οποίο και οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ με τον Τοξότη να έχει 7 τελικές εκ των οποίων 4 εύστοχες και τον Κένταυρο να έχει 6 τελικές εκ των οποίων οι 3 εύστοχες (οι περισσότερες από στημένα) .
Στο 86' ο Νίκος Τσιατσάνης έκανε το 3-1 με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ύστερα από σέντρα του Γιώργου Βέτσικα από τα δεξιά και προσωρινό διώξιμο του Φήβγα.
Στη φάση αυτή οι παίκτες του Κενταύρου ζήτησαν φάουλ πάνω στον Φήβγα στο διώξιμο που έκανε υποστηρίζοντας ότι τον παρενόχλησε ο Λευτέρης Δενελάβας , κάτι που όπως φαίνεται και στο σχετικό βίντεο ποτέ δεν συνέβη καθώς Δενελάβας και Φήβγας δεν ήρθαν καν σε επαφη.

Με την σέντρα , οι παίκτες του Κενταυρου κατόπιν εντολής από τον πάγκο της ομάδας τους , έμειναν ακίνητοι θέλοντας να "διαμαρτυρηθούν" προβαίνοντας όμως έτσι σε ουσιαστική διακωμώδηση του αθλήματος.
Ο Νίκος Δενελάβας έτσι πέρασε όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων και σκόραρε, μη συμμετέχοντας  στην διακωμώδηση αυτή ορθώς κατά την γνώμη του γράφοντος. Ο Νίκος Δενελάβας έχει το ήθος και θα έβγαζε την μπάλα άουτ αν ύπήρχε όντως αδικία στην προηγούμενη φάση κάτι που προφανώς δεν συνέβη όπως αποδεικνύεται και από το βίντεο.