Παρασκευή, 19/04/2024, 08:56:09

ΤΟΞΟΤΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ

Καλώς ήρθατε στον Ιστότοπο του Τοξότη Βόλου... 94 χρόνια ιστορίας στο Μαγνησιώτικο και Ελληνικό ποδόσφαιρο και συνεχίζουμε...Αποτελέσματα 26ης αγωνιστικής : Σαρακηνός - Τοξότης 1-2, Φθιώτιδες Θήβες - Αίας 2-1, ΓΣ Αλμυρού - Πανιώνιος Ν.Ι. 1-2, Πύρασος - Ρήγας Φεραίος 3-1, Θησέας - Αγία Άννα 4-3, ΑΟ Σκιάθου - Ολυμπιακός 0-3, Αστέρας - Ακρόπολη 2-3

Ιστορία της Ε.Π.Σ.Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου [50]
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε άρθρα που αφορούν την ιστορία της Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου...

11:01:36
"Παράπλευρα ευρήματα": Το ματς-φινάλε της σεζόν 1932-33 και ο "Κυριάκος Θωμαϊδης"
Το τελευταίο ματς της σεζόν 1932-33 έμελλε να κρίνει τον τίτλο του πρωταθλήματος .
Ο Πηλέας ,τυπικά γηπεδούχος, "φιλοξενούσε" τη Νίκη στο δικό της γήπεδο. Ο αγώνας βάσει της κλήρωσης έπρεπε να είχε πραγματοποιηθεί την 30η Απριλίου 1933 οπότε και το πρωτάθλημα θα τελείωνε. Για δεύτερη όμως συνεχόμενη χρονιά το πρόγραμμα της διοργάνωσης δεν τηρήθηκε και είχε ήδη μπεί Ιούνιος και το ματς δεν είχε διεξαχθεί . Η ΕΠΣ Θεσσαλίας μπροστά στον κίνδυνο να ακυρωθεί για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας αποφασίζει τη διεξαγωγή του, άρον-άρον και μάλιστα ημέρα Δευτέρα 5 Ιουνίου 1933 .
Η βαθμολογία είχε διαμορφωθεί πριν αυτό το ματς ως εξής :
Νίκη και Κένταυρος με 8 βαθμούς μοιράζονται την πρώτη θέση ,
Πηλέας με 4 βαθμούς στην τρίτη θέση και
Κεραυνός με 2 βαθμούς στην  τέταρτη θέση ( θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ με τον πρωταθλητή της Β' κατηγορίας ΠΑΟΚ Βόλου με έπαθλο μια θέση στην Α' κατηγορία της επόμενης σεζόν).

Από την βαθμολογία διαφαίνεται ότι η Νίκη "καιγόταν" για ένα βαθμό που θα της χάριζε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της . Από την άλλη ο Πηλέας δεν ήταν τελείως αδιάφορος .
Στις 21 Μαϊου ο Κεραυνός πραγματοποιούσε την μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος νικώντας τον Κένταυρο με 3-2 εκτός έδρας μέσα στο γήπεδο του τελευταίου στον Άναυρο.
Ο Κένταυρος υποβάλει ένσταση και μετά από συνεδριάσεις επί συνεδριάσεων η ΕΠΣΘ τον δικαιώνει ορίζοντας επανάληψη του ματς την Κυριακή 4 Ιουνίου , μια μέρα πριν το ματς της Νίκης με τον Πηλέα. Ο Κεραυνός στην προσπάθεια του να αποφύγει την τέταρτη θέση που θα τον οδηγούσε σε αγώνα μπαράζ ,αποφασίζει να μην κατέβει υποβάλοντας έφεση κατά της αποφάσεως στην ΕΠΟ και θεωρώντας ότι εκεί θα δικαιωθεί. Ο Πηλέας λοιπόν χρειαζόταν και αυτός ένα βαθμό ώστε να διασφαλίσει την τρίτη θέση σε περίπτωση δικαίωσης του Κεραυνού από την ΕΠΟ.

Το σκηνικό που είχε στηθεί στο γήπεδο της Νίκης εκείνο το Δευτεριάτικο απόγευμα του Ιουνίου   ήταν αξιοσημείωτο αλλά και παράξενο καθώς εκεί είχε μαζευτεί πλήθος κόσμου , οπαδοί όχι μόνο των δυο ομάδων που αγωνίζονταν στο τερέν , αλλά και οπαδοί των Κενταύρου και Κεραυνού που αγωνιούσαν για τις δικές τους ομάδες και ας μην αγωνίζονταν.
Τα παράξενα συνεχίζονται καθώς ο ορισμένος (αλλά και ο αναπληρωματικός) από την ΕΠΣΘ διαιτητής δεν εμφανίζεται και κατόπιν συναίνεσης και των δυο ομάδων τον αγώνα αναλαμβάνει να διαιτητεύσει ο Παπάζογλου, πρόεδρος της Νίκης !!!!
Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπάγιος του Πηλέα ανοίγει το σκορ με "ασύλληπτο σουτ"( εφ.ΛΑΙΚΗ ΦΩΝΗ) . Στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου ο Μπάγιος κάνει το 2-0 για τον Πηλέα εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών όχι μόνο των οπαδών του Πηλέα αλλά και "παρακολοθούντων Κενταυριτών" που πλέον έβλεπαν το σοβαρό ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τη Νίκη και επομένως αγώνα μπαράζ τίτλου μεταξύ της Νίκης και του Κενταύρου. Όμως ο Χρυσάφης σχεδόν άμεσα και ο Τσερβενιώτης στο 65'  φέρνουν "το ματς στα ίσα" για τη Νίκη . Είναι η ώρα για πανηγυρισμούς από την πλευρά των φίλων της Νίκης αλλά και των "Κεραυνιτών" που πλέον έβλεπαν ότι με μια ενδεχόμενη ήττα του Πηλέα θα ισοβαθμούσαν μαζί του σε περίπτωση δικαίωσης τους από την ΕΠΟ. Ένα σκορ που όμως τελικά δεν άλλαξε ως και τη λήξη του ματς , που βρήκε και τις δυο ομάδες να πανηγυρίζουν , η μεν Νίκη την κατάκτηση του πρωταθλήματος , ο δε Πηλέας την κατάκτηση της τρίτης θέσης και την αποφυγή της περιπέτειας του μπαράζ.Από το γήπεδο απογοητευμένοι αποχωρούσαν "Κενταυρίτες και Κεραυνίτες"...

Το μακρινό 1933 ευτυχώς δεν υπήρχαν στοιχηματικές εταιρείες όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον πλανήτη .  Η πρώτη στοιχηματική εταιρεία , William Hill, ιδρύθηκε το 1934 και προφανώς και μετά την ίδρυση της δεν ασχολήθηκε με το "νηπιακό" ελληνικό ποδόσφαιρο αλλά και με την ΕΠΣ Θεσσαλίας.

Το μακρινό 1933 ευτυχώς δεν υπήρχε το bet radar , αυτό το εφεύρημα της UEFA και των στοιχηματικών εταιρειών που χωρίς αποδεικτικά στοιχεία σπιλώνει ομάδες και πρόσωπα.

Το μακρινό 1933 ευτυχώς δεν υπήρχε ο γνωστός "ποδοσφαιρικός εισαγγελέας"  Κυριάκος Θωμαϊδης που γεννήθηκε 28 χρόνια μετά (1961). Υπήρχε όμως ένας "άξιος πρόγονος" του , αθλητικογράφος στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ που δυστυχώς αρθρογραφούσε είτε ανωνύμως είτε με ψευδώνυμο....Ας διαβάσουμε λοιπόν ένα απόσπασμα από το ρεπορτάζ που έκανε για τον παραπάνω αγώνα:
"Εις το γήπεδον της Νίκης,  υπό την διαιτησίαν του προέδρου της Νίκης, κ.Παπάζογλου, συνηντήθησαν χθες το απόγευμα, εις αγώνα πρωταθλήματος αι ομάδες Νίκη και Πηλεύς. Σημειούμεν ιδιαιτέρως το ότι του αγώνος τούτου διαιτήτευσεν ο πρόεδρος της Νίκης , αφού πρόκειται περί πρωταθλήματος. ....  Από του 25ου πλέον λεπτού , όπερ και εγένετο η ισοφάρισις του αγώνος , παριστάμεθα θεατές ενός ανιαρωτάτου αγώνος ή μάλλον όχι αγώνος αλλά κοροιδίας , ούτως ώστε να αποφευχθή περαιτέρω η μεταβολή του σκορ του αγώνος και να αποκομίσουν όλοι οι φίλαθλοι την γνώμην , ότι η ισοπαλία είχε συμφωνηθή εκ των προτέρων . Γενικά ο αγών υπήρξε ανιαρός , ιδίως από του 25ου λεπτού του Β ημιχρόνου οπότε κατέστη πλέον κάτι περισσότερο από ανιαρός."