Σε α

Αναζήτηση

20:27:39
Άσχημο ξεκίνημα(περιγραφή)
Άσχημο ξεκίνημα έκανε ο Τοξότης σήμερα αφού γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Δάφνη με 1-6.
Η χρονιά ξεκίνησε με τον πιο άσχημο τρόπο για την ομάδα.
Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, που απαγόρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο, το 1-6 είναι ντροπιαστικό, αλλά
αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο β’ ημίχρονο. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και οι (τυπικά) φιλοξενούμενοι
έδειξαν πιο δυνατοί. Και πιο έτοιμοι από τους νεοφώτιστους.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Δάφνης ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο τρίτο μόλις λεπτό και στην πρώτη έφοδο στα καρέ του Τοξότη, μία σέντρα από τα δεξιά βρήκε αμαρκάριστο τον Σιδηρόπουλο της Δάφνης στην πλάτη της άμυνας του Τοξότη
και αυτός με κεφαλιά κατάφερε να κάνει το 0-1.
Το υπόλοιπο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με πολλές μάχες στο κέντρο του γηπέδου, και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και από τις δύο ομάδες.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Τοξότη. Ο Μοσχούδης, που μόλις είχε μπει στο γήπεδο σαν αλλαγή, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και ο Γιούργας εκτέλεσε το πέναλτι
ισοφαρίζοντας προσωρινά το παιχνίδι στο 47'.
Στο επόμενο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Με επίθεση διαρκείας, κατάφεραν να γυρίσουν ξανά το παιχνίδι
και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 1-6 (50'Τσομπανόπουλος, 53'Τσένα, 58'Σιδηρόπουλος, 65'Τσένα, 71'Τσένα).
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά φαινόταν αδύνατο, καθότι υπήρχε νευρικότητα στο παιχνίδι τους.
Η απογοήτευση για την τροπή του ματς, καθώς και η ανεβασμένη ψυχολογία των αντιπάλων, ήταν ένας λόγος που το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα της Δάφνης, και θα μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες, αν ο Πασπαλάρης δεν απέκρουε το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ρηγίνος αμέσως μετά το 1-6.
Δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Αθανασιά, στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε αντεπιθέσεις, είναι ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο.
Ασφαλώς και η ήττα αυτή, με τον τρόπο που ήρθε, αφήνει μία πολύ πικρή γεύση σε όλους στην ομάδα.
Πρέπει να γίνει όμως μπούσουλας για τη συνέχεια. Χρόνος υπάρχει για να διορθωθούν τα λάθη και οι ελλείψεις.
Δικαιολογίες δεν υπάρχουν, ή τουλάχιστον δεν θέλουμε να υπάρχουν. Μόνο διάθεση για δουλειά.
Και μόνο μέσα από τη δουλειά θα καταφέρει η ομάδα να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο, και να πετύχει το στόχο της,
που φέτος δεν είναι άλλος από την παραμονή της στην κατηγορία.

Η σύνθεση της ομάδας: Πασπαλάρης, Ρηγίνος, Λένα, Δεληβασίλης, Πουλής(65’ Καπουσουζέλης), Μπουραζάς,