Παρασκευή, 29/03/2024, 16:31:57

ΤΟΞΟΤΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ

Καλώς ήρθατε στον Ιστότοπο του Τοξότη Βόλου... 94 χρόνια ιστορίας στο Μαγνησιώτικο και Ελληνικό ποδόσφαιρο και συνεχίζουμε...Αποτελέσματα 23ης αγωνιστικής : Πανιώνιος Ν.Ι. - Τοξότης 1-1, Ολυμπιακός - Αγία Άννα 3-1, Φθιώτιδες Θήβες - Ακροπολη 1-1, Αίας - ΓΣ Αλμυρου 0-1, Ρήγας Φεραίος - Αστέρας 2-0, ΑΟ Σκιάθου - Σαρακηνός 1-0, Πύρασος - Θησέας 0-1

Ιστορία της Ε.Π.Σ.Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου [50]
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε άρθρα που αφορούν την ιστορία της Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας και του Μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου...

Το "πρώτο" Βολιώτικο derby
Η αυθεντική έννοια του εγγλέζικου όρου "ντέρμπυ" είναι  μια αθλητική συνάντηση ανάμεσα σε δυο ομάδες της ίδιας πόλης.
Υπό την έννοια αυτή το Βολιώτικο derby μεταξύ της Νίκης Βόλου και του Ολυμπιακού Βόλου είναι ένα από τα λιγοστά derby που γίνονται στον Ελλαδικό χώρο.
Ένα derby , που σε πείσμα πολλών διατηρεί την πανελλήνια αίγλη που του αξίζει, παρότι οι ομάδες της Νίκης και του Ολυμπιακού είναι λαβωμένες από το πρόσφατο παρελθόν. Λαβωμένες μεν , αλλά έχοντας δε , την αγάπη και την αμέριστη στήριξη από τους οπαδούς τους.

Η Νίκη Βόλου ιδρύθηκε στις 19/8/1924 (απόφαση 551-19/8/1924 του Πρωτοδικείου).
Ο Ολυμπιακός Βόλου ιδρύθηκε 13 χρόνια μετά στις 2/6/1937 (απόφαση 611-2/6/1937 του Πρωτοδικείου).

Η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δυο μεγάλων ομάδων του Βόλου μας , έγινε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 1937-38 στο γήπεδο της Νίκης .
Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 1938,  ώρα 4.30 μ.μ.
Η Νίκη Βόλου έχοντας 3 νίκες και 1 ισοπαλία σε 4 ματς και 11 βαθμούς υποδέχεται τον νεοφώτιστο στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ολυμπιακό Βόλου ο οποίος έχει το απόλυτο των νικών σε 4 ματς και 12 βαθμούς.
Ενώπιον του διαιτητή Γ.Κουτσούκη οι δυο ομάδες παρατάσσονται με τις εξής συνθέσεις:
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Κατσαλής , Σουγιουλτζόπουλος, Βουρούκος, Μινισίου, Γκαμέτης, Μπόνος, Παπάζογλου, Τσάγγαρης, Πόλης, Τσιπνής, Πρίαμος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:Υπέρμαχος, Γαλάνης, Διαμαντής, Καραμπίνης, Πάσχος, Στεργίου, Μπάγιος, Νάνος, Μαλαβέτας Ν., Παπαθανασίου, Τσάντος
Το φιλμ του ματς:
4' Προβολή του Παπάζογλου στο ύψος της μικρής περιοχής , άουτ.
5' Σουτ του Πόλη , σύριζα άουτ.
7' το 1-0 με αυτογκόλ του Διαμαντή που προσπάθησε να αποκρούσει σουτ του Παπάζογλου
10' δυνατό σουτ του Νάνου αποκρούεται από τον Κατσαλή
15' εκτέλεση φάουλ από τον Πάσχο ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσαλή
20' το 1-1 από αριστερά ο Παπαθανασίου ξεφεύγει από τον Σουγιουλτζόπουλο και με δυνατό σουτ καρφώνει την μπάλα στο αριστερό Γ της εστίας της Νίκης
23' Σουτ του Πόλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ
57' μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 αλλά του σουτ του Παπαθανασίου βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι
65' το 2-1 με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σουγιουλτζόπουλου από 60 μέτρα (!!!!!!) και κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Υπέρμαχο
70' , 72', 73' φοβερές αποκρούσεις του Κατσαλή σώζουν την Νίκη
80' ο Μπάγιος σε σέντρα του Νάνου αστοχεί προ του Κατσαλή
87' ο Πρίαμος ξεφεύγει από τους αντιπάλους του και βγαίνει σε τετα τετ με τον Υπέρμαχο αλλά ο τελευταίος με πλοζόν αυτοθυσίας αποσοβεί το 3-1
Από την Νίκη ξεχώρισαν με την απόδοση τους: Σουγιουλτζόπουλος, Βουρούκος, Πρίαμος, Κατσαλής
Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν με την απόδοση τους: Υπέρμαχος, Πάσχος, Καραμπίνης

Η Νίκη κερδίζοντας το πρώτο Βολιώτικο ντέρμπι σκαρφάλωσε στην 1η θέση και στο τέλος της σεζόν κατέκτησε το πρωτάθλημα...