Αναζήτηση

19:49:18
Ήττα στην Πορταριά(περιγραφή)
Νέα ήττα γνώρισε η ομάδα του Τοξότη από τη Μακρινίτσα με σκορ 2-0 εκτός έδρας.
Μπορεί να πέρασε μία βδομάδα από το παιχνίδι με τον Άθλο και το ταπεινωτικό από όλες τις απόψεις 0-4 με την ομάδα του Αλμυρού, αλλά για τον Τοξότη η «επίσκεψη» στην Πορταριά με αντίπαλο την Μακρυνίτσα, ήταν σαν να έγινε την ίδια μέρα.
Αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, αλλά ίδιο πρόσωπο, ίδια αγωνιστική συμπεριφορά, ίδια λάθη, ίδια κακή εικόνα και ίδιο κακό αποτέλεσμα.

Και οι δύο ομάδες αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά από ότι φάνηκε, αυτοί που πραγματικά την ήθελαν ήταν οι Πηλιορείτες. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν για ακόμη μία φορά ανέτοιμοι να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Και με εξαίρεση μία φάση, στο πρώτο ημίχρονο, δεν δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και δικαίως έφυγαν από το γήπεδο της Πορταριάς χωρίς βαθμολογική συγκομιδή.
Ήταν το 5ο λεπτό της συνάντησης, όταν από όμορφη κοφτή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Μανώλης έβγαλε σε θέση βολής τον Τριχιά, μόνο του με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά ο τελευταίος με εξαιρετική προσπάθεια κατάφερε να πει
όχι στο ομολογουμένως πολύ καλό δυνατό σουτ του επιθετικού του Τοξότη στην αριστερή του γωνία.
Αυτή ήταν και η μοναδική φάση στην οποία οι Βολιώτες απείλησαν με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.

Στο 12’ για μια ακόμη φορά, σε ένα κόρνερ των γηπεδούχων, η ολιγωρία της άμυνας του Τοξότη,
επέτρεψε στον Μυλωνά, να σηκωθεί ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή του Πασπαλάρη και με κεφαλιά να γράψει το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 12’ για μια ακόμη φορά, σε ένα κόρνερ των γηπεδούχων, η ολιγωρία της άμυνας του Τοξότη, επέτρεψε στον Μυλωνά, να σηκωθεί ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή του Πασπαλάρη και με κεφαλιά να γράψει το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν όμοια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους για τις δύο εστίες. Λίγες φάσεις, και κακό ποδόσφαιρο. Στο 70΄η Μακρυνίτσα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με σουτ του Μαγκιώρου στην αριστερή γωνία του Πασπαλάρη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Τοξότης δεν χτύπησε το παιχνίδι σε κανένα σημείο του αγώνα και έδειξε παρόλο που είναι πολύ νωρίς ακόμη, ότι αν δεν αλλάξει πρόσωπο στη συνέχεια, θα έχει σοβαρά προβλήματα στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Η σύνθεση της ομάδας: Πασπαλάρης, Ρηγίνος, Λένα, Ακριβούλης, Μπουραζάς, Μανώλης, Αθανασιάς (70΄ Σπανομήτρος),
                                   Καπουσουζέλης (59’ Πελεκούδας), Τριχιάς, Γιούργας, Μπόζης Α (75’ Μπόζης Κ).